• Ankara: +90 (312) 394 25 56
 • İstanbul: +90 (212) 511 25 62
 • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Profesyonel Yayıncılık Hizmeti

Öncelikle geleneksel yayıncılığı anlatarak başlayalım. Esasında olması gereken, yazar ve yayınevinin tercih ettiği yayın yöntemi budur. Ancak uygun olmayan piyasa koşullarında maalesef bu yöntem geçerliliğini isim yapmış yazarlar ya da popüler kişiler üzerinden sürdürebiliyor.
Bir kitabın satabilmesi için ya yazarın çok iyi bir yazar olması ya da tanınmış bir kişi olması lazım. Bir yayınevinin ayakta kalabilmesi de bastığı kitabın satılması ile mümkündür. Böylelikle bir yayınevi yeni yeni eserler de üretebilir. Bu yüzden yayıncılar satabileceklerine inandıkları kitapları yayınlamayı tercih eder.

GELENEKSEL YAYINCILIK

Bir dosyanın kitap haline gelebilmesi için gerekli aşamalar geleneksel yayıncılıkta şöyledir:

 • Dosya gönderimi: Dosyanızı yayınevine gönderdikten sonra yayınevinin editör kurulu metninizi inceler. Yayınlanmaya değer bulur ya da bulmazlar. (Genellikle uygun bulmazlar) Eğer dosya yayınlanmaya uygun bulunursa yayımlanma süreci bazen birkaç ay olurken bir yıldan fazla da sürebilir.
 • Baskı öncesi hazırlık: Kitabınız yayınlanmaya değer bulunursa ardından editör okuma ve düzeltmesinden geçer. Bu sürecin zamanı yapılacak çalışmaya göre uzayabilir. Editörden sonra mizanpaj ve kapak çalışmasına geçilir. Editör gerekli gördüğü bölümleri çıkarma ya da bazı yerlere eklemeler yapar. Bu süreç yayınevinin denetimindedir ve içerik, iç düzen veya kapak tasarımı konusunda son kararı yayınevi verir.
 • Satış ve pazarlama: Kitap yayınevine ait olduğu için ne zaman basılıp nasıl satılacağına da onlar karar verir. Yazara satışlar hakkında bilgi vermek zorunluluğu hissetmezler.
 • Telif meselesi: Kitabınızı yayınlatmak için yayınevine bir ücret ödemediğiniz için yayınevi satıştan yapacağı kârı kendi alır. Dolayısıyla yapılan anlaşmaya göre yazara ya hiçbir ödeme yapılmaz ya 5-10 kitap verilir ya da %5 - %10 arası rakamlarla telif ödenir.

KİŞİSEL YAYINCILIK

Dosyanızı kitaplaştırmak için ikinci yol kendinizin yayınlamasıdır.

 • Dosyanızı elden geçirmeyi bir tanıdığınıza yaptırabileceğiniz gibi profesyonel bir editörden de bu hizmeti satın alabilirsiniz.
 • Baskı öncesi hazırlık: Editörlüğün yanı sıra mizanpaj, kapak tasarımı, ISBN başvurusu ve bandrol alımı gibi çalışmaları kendiniz yapmak ya da yaptırmak zorundasınız.
 • Üretim: Kitabınızın yayın hayatına kazandırılması için yasal izinleri almanız gerekiyor. Bunları yaptınız; bir kâğıtçı bulmanız, kâğıtları anlaştığınız matbaacıya göndermeniz, tüm bu işler için nakliyeci ile görüşmeniz ve nihayetinde anlaştığınız matbaadan basılan kitabınızı almanız gerekiyor.
 • Satış: Tüm bu zorlu aşamaları atlattınız ve sıra geldi bastırdığınız kitabı satmaya. Satacağınız kitapların bütün kârı size kalıyor ancak nasıl satacaksınız? Elinizde fatura yok, olsa bile kendinize gereken hali var, satmaya yetkiniz yok. Kitabevleri ya da dağıtımlar şahıslarla değil, onlarca ya da yüzlerce çeşit ürün temin edebildikleri yayınevleri ya da dağıtımcılarla çalışmayı tercih eder. Bu sebeple bastırdığınız kitaplar elinizde kalabilir.
 • Telif: Kitabın sahibi siz olduğunuz için kazanç da sizin. Ancak kitabınızı sattıramıyorsanız bunun ne faydası var?

Armoni Kitap Sizi Gereksiz Yüklerden Kurtarır
DESTEKLİ KİŞİSEL YAYINCILIK!

Kitabınızı tam ve eksiksiz bir şekilde yayın hayatına sunabilmeniz için en ideal olan yol ise son zamanlarda Türkiye’de de oldukça değer kazanan destekli kişisel yayıncılık adı altında hizmet veren yayıncıların eşliğinde yapılmaktadır.

Destekli kişisel yayıncılıkta yayınevinin yatırım yükünü yazar üstlenir. Daha doğrusu yazar, eserinin bir kitap haline gelip satışa çıkabilmesi için yayıncıyı kiralar. Yayınevi de yazar adına eserini, yasal prosedürleri ve profesyonelliği gözeterek yayın dünyasına kazandırır.
 
Bu süreç nasıl işler şimdi de ona bir göz atalım:

 • Dosya gönderimi: Yayın danışmanı ile görüştükten sonra kitabınızı hangi strateji üzerinden yürüteceğinize karar verirsiniz. Dosyanızı mail yolu ile göndermeniz yeterlidir.
 • Kitabınızın yayınlanması için gereken yasal şartlar yerine getirilir ve ISBN, bandrol alımı çalışmalarına geçilir. Eğer dosyanız kitaplaştıktan sonra satışa sunulacaksa bir editör elinden geçmesi gerekir. Eğer buna gerek görülmüyorsa diğer çalışmalar tamamlandıktan sonra kitabınız yayınlanır.
 • Editörle çalışma: Yazdığınız alanla ilgili bilgi sahibi editörünüzle konuşur, beklentilerinizi dile getirirsiniz. Editör size gerekli uyarıları yapar ya da dosyanız üzerinde gördüğü eksikleri bildirir. Mutabakata varıldıktan sonra düzenlenen dosyanıza onay verirsiniz.
 • Üretim: Yine editör ya da satışla ilgili bölümün tavsiyeleri ile istediğiniz ebat, kâğıt kalitesi ve baskı teknikleriyle kitabınız kısa bir sürede iç düzenlemesi ve kapak çalışması yapılarak üretilir. Bu süreç değişiklik göstermekle birlikte bir ya da en fazla iki aylık bir sürede biter.
 • Tanıtım: Tam bir profesyonellikte üretilen kitabınızın bundan sonraki yolu tanıtım yapılması şeklindedir. Hazırlanan standart bir bülten ilgili yerlere bildirilir ve sosyal mecrada yürütülen çalışmalar sonucu on binlerce insana kitabınızın tanıtımı yapılır.
 • Satış: Kitabınızın tanıtımı yapıldıktan sonra dağıtımcı ya da kitapçılardan sipariş geldiği taktirde yayınevi gelen siparişleri yerine ulaştırır ve yeni gelecekleri beklemeye başlar.
 • Telif meselesi: Yayınlanan kitapların ya tamamı ya da sözleşmeye göre belli bir adedi yazara aittir. Armoni Yayınlarından yayınlanan kitaplardan resmî kurumlara ve bazı medya kuruluşlarına gönderilmek üzere 15-20 adet haricindeki kitaplardan yazara istediği adette gönderilir. Kalan kitaplar satılmak üzere kendi sitemiz kitaparmonisi.com başta olmak üzere kitapyurdu, idefix, babil, d&r, kitapsec, pandora, hepsiburada, kitapsihirbazi vb internet satış sitelerine yüklenir. Ayrıca İstek geldiğinde D&R, Remzi, Nezih, Alkım, Kitapsan, Arkadaş, Kabalcı, İmge, Mephisto, Dost Kitapevleri, TveK gibi zincir mağazalarla birlikte birçok şehirdeki küçük-büyük ölçekli kitapçılara da eseriniz ulaştırılır. Buralardan satılan her kitabın telifi yazara çeşitli periyotlarla ödenir.

Bize Ulaşın

Kitap Yayınlatmanın En Doğru Yolu!
+90 552 897 8112 | kitap@armonikitap.com
PAZARTESİ - CUMARTESİ
09:00 - 19:00
CUMARTESİ - PAZARTESİ
09:00 - 19:00

Hakkımızda

Öncelikle geleneksel yayıncılığı anlatarak başlayalım. Esasında olması gereken, yazar ve yayınevinin tercih ettiği yayın yöntemi budur.

ArmoniProfesyonelYayınDağıtımKitap

© 2023 ARMONİ KİTAP. All Rights Reserved. Powered by Dağsu Sönmez