• Ankara: +90 (312) 394 25 56
  • İstanbul: +90 (212) 511 25 62
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Dolu Dolu Yaşadıklarım

(4.8 Oy)

Hayatımın bazı bölümlerinin dile getirildiği incelediğiniz "Dolu Dolu Geçen Yıllarım" isimli kitap; Savaşta bir kolunu kaybedip Gazi olarak memleketine dönen ve 5 evladının sonuncusu olarak beni hayata bağlayan, yaşadığı hayat boyunca bana yol gösteren merhum Gazi babamın yönlendirmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Rahmetli babam daha ilkokul sıralarındayken beni karşısına alır ve Türkiye'de ve dünyada meydana gelen olayları bir öğretmen edasıyla
anlatır, anlatır, anlatırdı... Öyle ki kitabın ilk sayfasında anlattığım gibi "günlük" tutmamı sağlamış ve önemli konulan yazmamı ve yazdıklarımı gelecek nesillere aktarmamı istemişti.
Rahmetli babamın hayatı ile ilgili merhum ağabeyim Hamdi Mert'in yazdığı BİZİ YAŞATANLAR isimli roman, Türkiye genelinde yapılan yarışmada birinci olmuş ve 1974 yılında 10.000 adet, 1975,1981,1984, 1987 yıllarında onar bin adet ve ileriki yıllarda da yine onar bin adet olmak üzere 100.000 adedin üstünde bastırılıp dağıtılmıştır.
Rahmetli babam savaşta Gazi olmuş, barışta hayat kavgası vermiş, etrafındaki insanları organize etmiş, köyünün camisini, Kuran kursunu, ilkokulunu karakolunu, çeşmesini, köprüsünü, yayla yollarını yaptırmış, su kanalları açtırarak binlerce dönüm arazinin sulanmasına vesile olmuş, sarı dikenlerle kaplı yöresini limon, portakal, muz, çilek cenneti haline getirmiştir. Dolu dolu Yıllarımın içinde Gazi babamdan anekdotlar dile getirdim. Kitap önsöz dâhil 14 bölümden oluşuyor...
Birinci bölümde doğumum ile ilgili ilginç anekdotlar, doğduğum yıllarda Türkiye'de ve dünyada meydana gelen olaylar dile getirilmiştir.
İkinci bölümde hâlâ özlemini çektiğim dolu dolu geçen çocukluk yıllarım, ilkokul yıllarım dile getiriliyor... 
Anamur'da, Bozyazı'da ve Türkiye'de meydana gelen olaylara çocuk gözüyle bakışım anlatılıyor...
Üçüncü bölümde yöremizde belki de ilklerden olan ilkokul sonrası Adana'ya gidişim ve Adana'da geçirdiğim acı-tatlı günleriyle 7 yıllık orta öğretim anılarım, ortaöğretim yıllarım...
Dördüncü bölümde İstanbul'da geçen üniversitedeki öğrencilik yıllarım, unutamadığım anılarım... 
Beşinci bölümde Sivas İlköğretmen Okulunda başlayan Anamur Lisesinde devam eden öğretmenlik yıllarımdan, hiç unutamadığım dostluklardan söz ediliyor...
Altıncı bölümde babamın anlattığı askerlik anılarıyla yıllar yılı özlemini çektiğim askerlikte geçirdiğim günlerim dile getiriliyor...
Yedinci bölümde kurucu müdür olarak atandığım ve 13 yıl devam eden Anamur İmam Hatip Lisesi müdürlük dönemlerim anlatılıyor..
Sekizinci bölümde İmam Hatip Lisesi Müdürü iken ek görev olarak yürüttüğüm Anamur İlçe Eğitim Müdür vekilliği görevim dile getiriliyor.
Dokuzuncu bölümde İmam Hatip Lisesi müdürlüğüm ve İlçe Eğitim Müdür vekilliğime ek olarak verilen, belki de Türkiye'de bir ilk olan 3. görev olarak Anamur Lisesi müdür vekilliğimden ve bu 3 görevi nasıl yürüttüğümden söz ediliyor.
Onuncu bölümde İmam Hatip Hatip Lisesi Müdürlüğüme ek olarak verilen bu defa İlçe Milli Eğitim Gençlik ve Spor müdür vekilliği yıllarım anlatılıyor.
On birinci bölümde Bozyazı İlçesi Belediye Başkanlığı adaylığım dile getiriliyor.
On ikinci bölümde 12 yıl devam eden İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yıllarım anlatılıyor.
On üçüncü bölümde emeklilik yıllarım dile getiriliyor.
Yaklaşık 30 yılın üzerinde geçen memuriyet hayatımda başta Milli Eğitim bakanları olmak üzere valilerden, İl Milli Eğitim müdürlerinden, kaymakamlardan, STK'lardan ve daha başka üst makamlardan 30'un üzerinde teşekkürname, takdirname, başarı belgeleri, plaket ve onur belgelerine layık görüldüm.
1987 - 1988 yılında yılın öğretmeni seçildim. 50 yılı aşkın süre İçinde yerel ve ulusal basında, gazetelerin yurtdışı baskılarında sosyal ve kültürel içerikti makaleler yazdım, radyo ve televizyonlarda binlerce soru cevaplandırdım.
Anamur Yöresel Halk Hikâyeleri adıyla bastırdığım 10 bin adet kitabıma ek olarak Şubat 2021de SEVGİ TOMURCUKLARI. Mart 2021 de SEVGİ ÇİÇEKLERİ, Nisan 2021'dc SEVGİ GÜLLERİ adıyla üç kitabım
 büyük ilgi görmüş, kısa sürede bitmiş ve ikinci baskı hazırlıklarımız tamamlanmak üzeredir...
Anamur 29 Mayıs 2021
Image
Yayıncı
Armoni Kitap
Yazar
Gazi Mert
Tür
Biyografi-Otobiyografi
Dil
Türkçe
ISBN
978-975-65876-0-7

Size bir sözümüz var!

Yayıncılık gelenekleri olan, yazının icadından başlayarak, kâğıdın bulunması, matbaanın kurulması ve dijital çağa kadar uzanan bir yolculuğun adıdır.
Armoni Yayıncılık, güncellediği mesleki bilgi, anlayış ve tecrübe ile uzun yıllar boyu yola devam etmeye kararlıdır. Para kazanmaktan başka gayesi olmayan niceleri elendi gitti. Ancak bizim gibiler hâlâ durmadan yayıncılığa devam ediyor.
"Çünkü bu iş aşkla, inançla ve sevgiyle yapılır."

© 2023 ARMONİ KİTAP. All Rights Reserved. Powered by Dağsu Sönmez